Poradnik dla zamawiających usługi stolarskie

Fronty meblowe oraz korpusy meblowe

Najczęsciej spotykane gatunki drewna: dąb, buk, brzoza, olcha, świerk, sosna, jesion.
 1. Fronty drewniane ( z litego drewna, najdroższe rozwiązaine )

  - Niepowtarzalna struktura, od delikatnych prążków po duże kontrastowe słoje, możliwość, barwienia bejcami. - Wykończenie: surowe, olejami, woskami, lakierami bezbarwnymi oraz lakierami kryjącymi w 100% ( np na biało ). - Fronty drewniane mogą przyjąc niemal każdą formę dzięki technikom takim jak frezowanie, wycinanie, żłobienie, wyginanie, postarzanie, Ten rodzaj frontów znadzie swoje zastosowanie w każdych warunkach.
 2. Fronty fornirowane ( okleina naturalna )

  - Jest to tańsza forma frontów drewnianych, różni się głównie tym, że wnętrze frontu wykonane jest z płyt MDF lub wiórowych. To czym się odróżnia najbardziej od frontów z litego drewna jest powtarzalność struktury. Pień cięty jest na ciękie warstwy ( fornir ) które są do siebie bardzo podobne, szczególnie kiedy wykonane z jednego pnia. Dodatkowo fronty fornirowane są mniej podatne na odkształcenia ze względu na równomierne rozłożenie naprężeń.
 3. Fronty MDF akrylowe

  - Tylko kolory. Dużo mocniejsze w swojej powłoce od MDF lakierowanego, odporne na zarysowania. Powierzchnia w połysku odbija zdecydowanie więcej światła niż zwykły lakier.
 4. Fronty MDF lakierowane

  - Tylko kolory. Jest to rozwiązanie porównywalne do frontów fornirowanych okleiną naturalną. Ze wzgledu na charakter powierzchni są wytrzymałe na temperatury i wilgoć. Nadają się na meble łazienkowe.
 5. Fronty MDF oklejane folią PCV,

  - Tańsze od fornirowanych. Główną zaletą jest szeroka gama faktur wzorów i kolorów dostępnych na rynku. Od klasycznych drewnopodobnych wzorów i faktur, po kolorowe oraz imitujące powierzchnie lakierowaną. Poważnym minusem tego typu frontów jest możliwość odklejania się foli pod wpływem dużej temperatury.
 6. Fronty z laminowanej płyty wiórowej

  - Najtańsze rozwiąznie, ponieważ jest to najpowszechniej stosowany materiał na korpusy meblowe. W tej technologi fronty sa trwałe i odporne ale powierzchnia musi być gładka, brzegi wykończone mogą być taśmą brzegową papierową, melaminą, HPS, ABS,
 7. Fronty szklane, lustra, stalowe i aluminowe

  - Arkusze, płyty, oprawione w ramki szklane, lub klejone bezpośrednio na płytę laminowaną.

Akcesoria związane z drzwiami:

Szuflady

Podając dane do wyceny w specyfikacji proszę pamiętać o akcesoriach, maksymalnym udźwigu, rodzaju wysuwu, okuciach oraz uchwytach.
Niesystemowe Systemowe

Akcesoria: